środa, 28 grudnia 2016

Klasyka inaczej - wcale NIE nudne Memory do nauki angielskiego

Dziś na blogu bardzo popularna gra, znana chyba wszystkim nauczycielom języka angielskiego.
 Memory, to gra pamięciowa, która przydaje się do nauki nowych słówek oraz powtarzania już poznanego materiału. W wersji podstawowej zawiera zbiór obrazków (po dwa każdego rodzaju). W wersji najczęściej wykorzystywanej na lekcjach języka angielskiego, zawiera obrazki i pasujące do nich angielskie słówka. Wówczas zadaniem uczniów jest stworzyć parę z obrazka i podpisu do niego.Takie wersje gry zapewne wszyscy znają i już są znudzeni ich wykorzystywaniem na zajęciach. 
Mimo tego, postanowiłam opisać tę grę, ze względu na jej nieskończone możliwości dostosowywania do poznawanego słownictwa i, co ważne, zagadnień gramatycznych. Wersja gry, którą Wam zaproponuję w tym poście, odnosi się właśnie do angielskiej gramatyki, a dokładniej, form skróconych. 

Moi uczniowie często mięli problem z zapamiętaniem pisowni form skróconych, pochodzących od przeczeń. Czasem też robili błędy typu "aren't not". Dlatego też stworzyłam wersję gry Memory, opierającą się na łączeniu w pary pełnej formy przeczenia z jego formą skróconą (np. do not = don't). 

Grę wykorzystuję głównie wśród starszych uczniów (klasy 4-6), ale zależne to jest od stopnia zaawansowania. Kiedy gramy po raz pierwszy na zajęciach, gramy całą klasą, która jest podzielona na dwie drużyny. Dzięki temu wszyscy uczniowie poznają dokładnie zasady i mają okazję do zadawania ewentualnych pytań. Później, uczniowie grają głównie w parach. 

Gra Memory świetnie się sprawdza, jako gra na zakończenie lekcji (inne pomysły na takie gry znajdziesz w TUTAJ ). Dlatego też, warto jest mieć kilka kompletów kart do gry zawsze pod ręką. 


Memory językowe

Potrzebne materiały:
karty do gry - gotowe do wydrukowania znajdziesz TUTAJ . Karty wystarczy wydrukować, porozcinać oraz każdą z kart przeciąć na pół tak, aby po jednej stronie znalazła się długa, a po drugiej krótka forma przeczenia. 

Przebieg gry: zasady są takie, jak w klasycznej wersji gry Memory. Karty do gry mieszamy, rozkładamy słowami do dołu. Zadaniem graczy jest odnaleźć pasujące do siebie pary wyrażeń. Jednocześnie można odwrócić tylko 2 karty. Jeżeli gracz odkryje parę, zabiera karty, jeśli nie, odwraca je grzbietem do góry. Gracz, który uzbiera więcej kart - wygrywa. 

Dla zwycięzców mogą być przewidziane nagrody! TU znajdziesz pomysły na to, jak nagrodzić uczniów i nie zbankrutować ;)

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Grażyna Walczak6 września 2018 11:44

    Gra memory sama w sobie jest fajną grą pozwalającą zapamiętywać wiele rzeczy. Myślę, że przy nauce języka angielskiego może być fajnym uzupełnieniem całego szkolenia. Ja aktualnie jestem na kursie języka angielskiego dla biznesu https://lincoln.edu.pl/warszawa/jezyk-angielski/kurs-angielskiego-business-english ale mam już plan, aby zagrać z dzieciakami w taką grę pamięciową. Niech one też pouczą się języków.

    OdpowiedzUsuń