Zwykle na blogu publikuję materiały do zajęć, które wykorzystuję z grupami kilkulatków. Dziś nieco odmiany. Pomysł na zajęcia dla starszych grup - zagadki kryminalne.
W mojej ocenie najlepszy dla gimnazjum i liceum, chociaż zależne to jest od tego, jakie materiały wybierzemy i jak zaawansowana jest grupa.
Zagadki kryminalne rewelacyjnie sprawdzają się na zajęciach języka angielskiego. Dzięki nim, możemy ćwiczyć z uczniami umiejętności komunikacji i logicznego myślenia. Z reguły uczniowie bardzo angażują się w tego typu zajęcia i z chęcią biorą aktywny udział. Trzeba jednak przyznać, że zorganizowanie lekcji, na której będziemy rozwiązywać tego typu zagadki wcale do najłatwiejszych nie należy.
Przede wszystkim musimy znaleźć (lub stworzyć - z czym jeszcze więcej zachodu) materiały, które wykorzystamy na zajęciach. Wiadomo, że nauczyciele nadmiarem czasu raczej nie mogą się pochwalić, dlatego poniżej przygotowałam dla Was linki z gotowymi materiałami do zagadek kryminalnych.
Średniowieczna zagadka morderstwa - niezbyt skomplikowana zagadka. Kojarzy mi się z zagadką Einsteina o 5 ludziach mieszkających w różnych domach. Do jej rozwiązania potrzebujemy karty ze wskazówkami i tabeli. Wszystko jest gotowe do wydrukowania pod podanym linkiem. Znajduje się tam też rozwiązanie zagadki. Słownictwo jest dosyć proste, więc zagadka nadaje się dla mniej zaawansowanych grup.
Zagadka morderstwa Pana Mulligan'a - bardziej złożona zagadka. Zawiera wiele wskazówek. Słownictwo jest trudniejsze. Do jej rozwiązania potrzebujemy krótkiego opisu i wskazówek, które znajdziecie w linku. Oczywiście jest tam też rozwiązanie.
Zagadka morderstwa oraz obrabowania banku - zagadki w podobnym stylu, jak ta powyższa. Rozwiązując je, opieramy się na posiadanych wskazówkach. Pod podanym linkiem znajdziecie gotowe do wydruku wskazówki oraz rozwiązanie.
Powyższe zagadki mogą być rozwiązywane przez uczniów indywidualnie, tylko na podstawie wskazówek. Poniżej znajdziecie linki do zagadek dla całej klasy. Osobiście wolę korzystać z takich właśnie zagadek kryminalnych na lekcjach angielskiego, ponieważ wymagają one porozumiewania się uczniów po angielsku. Te zagadki, również oparte są na wskazówkach. Różnica polega na tym, że każdy uczeń lub każda grupa ma inne wskazówki. Dzięki temu, uczniowie muszą ze sobą rozmawiać, lub brać udział w przesłuchaniu, aby rozwiązać zagadkę.
Zagadka morderstwa nauczycielki angielskiego - pod tym linkiem znajdziecie krótki opis zagadki oraz wskazówki do wydrukowania. Zagadka wymaga podzielenia klasy na grupy i rozdania osobnych wskazówek. Wyjaśnianie zagadki opiera się na przesłuchaniu - jedna grupa uczniów jest grupą detektywów, która przepytuje pozostałych.
Morderstwo w klasie - chyba najbardziej skomplikowana zagadka. Wymaga najwięcej przygotowań, ale daje mnóstwo satysfakcji po rozwiązaniu. Odpowiednia dla bardziej zaawansowanych grup. W linku znajdziecie bardzo dokładny opis, jak krok po kroku przeprowadzić zagadkę, krótki zarys sytuacji, wszystkie wskazówki z podziałem na osoby, które je mają, tabelę oraz do której wpisuje się uzyskane informacje.
Każda z osób zaangażowanych dostanie opis swojej postaci, z informacjami na temat alibi i motywu. Informację są dość obszerne. Z doświadczenia wiem, że lepiej opisy postaci rozdać uczniom wcześniej tak, aby w domu mogli na spokojnie przeczytać i zrozumieć wszystkie informacje, ewentualnie je zapamiętać. Oczywiście zaznaczamy, że nie wolno im się między sobą porozumiewać na ten temat, lub wymieniać kartami.
Moi uczniowie, kiedy zapowiedziałam, że będziemy rozwiązywać taką zagadkę, nie mogli się doczekać lekcji. Zaskakująco chętnie komunikowali się po angielsku, bo cel ich bardzo motywował. Każdy chciał odgadnąć prawdę i w efekcie udało się :) Wam też życzę powodzenia w roli detektywów!
Dziękuję Ci za ten wpis! Lista zagadek znacznie się wydłużyła :) Uczniowie bardzo lubią rozwiązywanie tajemniczych morderstw - przenoszą się do innego świata, przyjmują role i chętniej używają języka obcego :)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że pomogłam :)
OdpowiedzUsuńCiekawa gra która pewnie rozwija dzieci ale moim zdaniem stacjonarne kursy z angielskiego będą lepszym rozwiązaniem :)
OdpowiedzUsuńJa swoje dzieci wysłałam do szkoły: https://www.szkola-akcent.pl/produkt/kurs-stacjonarne-dla-dzieci/
Zawsze lubiłem tego typu kreatywne zabawy w nauce języków obcych. Moim zdaniem takie kursy powinny być przede wszystkim przyjemnością, wówczas nauka idzie zdecydowanie sprawniej.
OdpowiedzUsuń