Dziś chcę przedstawić Wam mój sposób na zastępstwa. Kiedy zastępuję jakiegoś nauczyciela w klasie, której nie uczę, mam godzinę zajęć, którą jest mi szkoda zmarnować na "nicnierobienie". Dlatego też, zawsze mam pod ręką jakieś gry i zabawy, które nie wymagają żadnych materiałów ani przygotowania.
Poniżej kilka propozycji na gry słowne, które możecie wykorzystać zarówno w podstawówce, jak i w grupie dorosłych. Gry nie wymagają specjalnego przygotowania, a dzięki nim, uczniowie będą musieli trochę ruszyć głowami i odkurzyć sobie pozapominane słownictwo.
1. Stwórz najwięcej słów
Na tablicy zapisujemy jedno długie angielskie słowo (np. dictionary), zadaniem uczniów jest na swoich kartkach stworzyć jak najwięcej słów, używając jedynie liter z podanego słowa. Czas zabawy jest ograniczony.
2. Stwórz najdłuższe słowo
Znów wybieramy jedno słowo (np. spring) zapisujemy je pionowo na tablicy. Uczniowie dobierają się w pary i wspólnie starają się dopisać jak najdłuższe słowa, zaczynające się na litery z zapisanego wyrazu. Czas jest ograaniczony. Na koniec, liczymy i sumujemy litery wszystkich słów. Wygrywa para, która ma ich najwięcej.
3. Co oznacza Twoje imię?
Każdy z uczniów zapisuje swoje imię i na każdą z liter imienia zapisuje jakiś angielski przymiotnik. Następnie każdy czyta wymyślone przymiotniki, które opisują jego charakter.
4. Zmiksowane słowa
Tworzymy i zapisujemy na tablicy anagramy (słowa, które mają poprzestawiane litery), np. school - locohs. Zadaniem uczniów jest je rozszyfrować. Dla zaawansowanych, proponuję opcję z całymi zdaniami, no. hwy ddint’ I dusty draher ta vieyunrsit?
5. Od A do Z
Prosimy uczniów, aby zapisali na kartkach litery alfabetu, jedna pod drugą (mogą tworzyć dwie kolumny). Następnie podajemu hasło (np. zawody, jedzenie, zwierzęta itp.). Zadaniem grupy jest wypisanie nazw na każdą literę alfabetu.
6. Co zrobić z widelcem?
W tym przypadku dobrze jest mieć przy sobie widelec lub go narysować na tablicy. Uczniom łatwiej będzie sobie wyobrażać różne jego zastosowania. Celem gry jest bowiem wymyślenie jak największej ilości niestandardowych zastosowań widelca. Pomysły bywają powalające :)
7. Znajdź odmieńca
Gra typy "odd one out". Z grupy słów należy wyeliminować to, które nie łączy się z pozostałymi. Ważne aby połączenia nie były zbyt łatwe i wymagały pogłówkowania. Np.
apple, peach, banana, tomato – banan nie ma pestek
strawberry, branch, bowling ball, boat, iceberg – kula do kręgli nie pływa po wodzie
window, river, envelope, client, oregano – klient nie zaczyna się i nie kończy na tę samą literę
Może uczniowie sami zechcą przygotować swoje przykłady.
8. Nazwij 10
Zadaniem uczniów jest nazwanie 10 różnych rzeczy, które spełniają określony warunek. Np.
- zawody gdzie nosi się uniform
- sporty gdzie gra się piłką
- rodzaje jedzenia, zawierające jajka
- zwierzęta składające jaja
- trzyliterowe częsci ciała
Udanej zabawy!
Świetne pomysły i idealne na powtórzenie materiału z poprzedniej lekcji czy typowe warmup.
OdpowiedzUsuńbardzo podoba mi się pomysł na układanie najdłuższych słów. Można to później rozwinąć i poprosić by uczniowie napisali/narysowali to każdego słowa definicję/graficzne przedstawienie i mamy krzyżówkę (jeśli podzielimy ich na grupy, mogą się takimi krzyżówkami wymienić i rozwiązywać)
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł :)
Usuń