Z racji zbliżających się świąt, dzsiejszy wpis będzie w klimacie wielkanocnym. Tym razem dla uczniów nieco starszych, a nawet dorosłych, ponieważ zabawa, którą opiszę ma kilka wariantów.
Każdy z Was na pewno słyszał o "polowaniu na jajka wielkanocne". Do tej pory, na zajęciach wyskorzystałam już kilka wariacji na temat tej zabawy. Dzisiejsza propozycja jest całkiem wielkanocna, ale jednak nietypowa.
Wersja łatwiejsza Easter Egg Hunt
Potrzebne materiały: koszyczki (można wykonać samodzielnie, wykorzystując szablony np. z tej strony http://kinves.com/koyo/easter-basket-template.html), wydrukowane i porozcinane jajka wielkanocne z wyrazami złożonymi - możecie je pobrać TUTAJ
*Dla młodszych dzieci można wykorzystać wersję obrazkową jajek
Przebieg gry: nauczyciel chowa w klasie (lub jeśli macie możliwość to gdzieś na zewnątrz, np. na placu zabaw), połówki jajek. Dzielimy klasę na kilka grup i każdej wręczamy jeden koszyk. Zadaniem uczniów jest, w ciągu ograniczonego czasu, odnaleźć jak najwięcej jajeczek.
Kiedy czas się skończy, grupy prezentują, jakie części udało im się znaleźć i starają się poukładać połówki jajek tak, aby mogły stworzyć z nich jak najwięcej wyrazów złożonych.
UWAGA! Nie jest istotne to, czy uczniowie znają te wyrazy i czy tworzą poprawne pary. Ważne, żeby trochę pogłówkowali i nauczyli się myśleć, zastanawiali się, co może powstać z poszczególnych połączeń.
Warto też poprosić uczniów o zilustrowanie tych połączeń - naprawdę wychodzą z tego ciekawe kombinacje ;)
Za utworzone słowa grupy dostają punkty. Możemy do punktacji podejść dość luźno.
Powiedzmy, że za prawidłowe połączenie przyznajemy 2 punkty (np. star + fish = starfish).
Za stworzenie ciekawego i w miarę logicznego połączenia, dajemy 1 punkt (np. star + cake = starcake, czyli tort w kształcie gwiazdy).
Wierzcie mi, kreatywność dzieci nie zna granic :) Zabawa gwarantuje mnóstwo śmiechu.
Na koniec, przedstawiamy poprawne wersje wyrazów złożonych.
Easter Egg Hunt - wersja trudniejsza
Wersja, którą polecam dla uczniów gimnazjum i starszych. Świetnie się sprawdzi też wśród dorosłych. Rewelacyjna do poćwiczenia czasów gramatycznych (szczególnie przeszłych).
Grę możemy rozpocząć od poszukiwania jajek, lub wymieszać je i rozdać poszczególnym grupom.
Następnie, grupy tworzą połączenia słów tak, jak w wersji łatwiejszej.
Teraz ich zadaniem jest napisanie historii, zawierającej wszystkie złożone wyrazy, które powstały. Przy czym, połączenia wyrazowe są w postaci ilustracji (Przykładowe zdanie z historii: I went to the shop and i bought (rysunek gwiazdki i tortu)). Do tego przyda się kolorowy brystol, na którym powstaną historie. Na koniec, grupy wymieniają się swoimi pracami i próbuja odczytać i zrozumieć swoje historie.
Udanej zabawy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz