poniedziałek, 4 marca 2019

Jak przekonać uczniów do czytania po angielsku i uatrakcyjnić zajęcia? Sprawdź sam/a!

Uczniowie nie bardzo chcą czytać książki po angielsku? 

Przekonaj ich, że dużo na tym zyskają! 

* dzięki temu, że czytanie pobudza wyobraźnię, będą mogli przypisać słownictwo do przedmiotów czy sytuacji, których obrazy powstaną w ich wyobraźni. Podobnie, kiedy umiejscawia wydarzenia w określonym czasie, łatwiej im będzie zrozumieć zasady używania czasów gramatycznych, 
* wzbogaca ich słownictwo i utrwala struktury gramatyczne, 
* pozwala na poznawanie nowych słów w kontekście, co ułatwia ich zapamiętywanie, 
* oswaja z językiem, a zarazem trenuje nasz mózg, który musi włożyć więcej wysiłku w czytanie w języku obcym. 


Jak przekonać uczniów do czytania po angielsku?

Najważniejsze, co możesz zrobić, żeby przekonać uczniów do czytania, to zaproponować im ciekawe i wartościowe lektury. Zachęcam do skorzystania z oferty wydawnictwa Poltext. Znajdziecie w niej wiele fascynujących pozycji. Między innymi klasyki angielskiej literatury.


 Czym wyróżniają się książki tego wydawnictwa? 

  • Mają przejrzysty i czytelny układ. Na marginesach znajdziecie tłumaczenia trudniejszych słów, a na końcu słowniczek oraz odpowiedzi do zadań. Tekst podzielony jest na części, po których przechodzimy do ćwiczeń i zagadnień kulturowych. 

  •  Ćwiczenia zawarte w książkach są zróżnicowane i ciekawe. Jednocześnie świetnie pozwalają sprawdzić wiedzę. 
  • Dzięki wyjaśnieniom zagadnień kulturowych, uczniom, łatwiej jest zrozumieć wydarzenia oraz tło powieści. Dodatkowo, znajdziecie tam wiele interesujących ciekawostek.
  • Uwaga! Razem z książką dostajecie darmowy dostęp do nagrania MP3! Zabiegani dorośli, będą siebie mogli słychać nagrań stojąc w korku, albo np. prasując, jak ja 😉

Jane Austin - "Sense and Sensibility"


Dzisiaj chciałbym Wam polecić "Sense and Sensibility" Jane Austen. Książka z pewnością znana wszystkim lektorom 😊 klasyka literatury. Nie będę się więc rozpisywać o jej treści. Pewnie bardziej Was zainteresuje to, jak możecie ja wykorzystać na zajęciach. 

Gorąco polecam zakupić kilka egzemplarzy i wypożyczać swoim uczniom na poziomie B2/C1. Zadawać do przeczytania jedna część książki i na zajęciach ćwiczyć słownictwo, które się tam pojawiło. 
Rewelacyjne ćwiczenia, które tam znajdziecie, świetnie nadają się do wykorzystania na lekcjach. Podczas lektury książki wpadło mi do głowy mnóstwo pomysłów na jej wykorzystanie. A oto kilka z nich.

"Sense and Sensibility" - gry do powieści

- Aukcje wyrazów - na tablicy wypisujemy nowe słowa z danej części książki. Dzielimy uczniów na grupy, dajemy im pieniądze (do pobrania i wydrukowania Tutaj). Uczniowie licytują kolejno słowa, kto da najwięcej, może podać jego definicję. Kiedy zrobi to prawidłowo, podwaja swój budżet. W razie błędu grupa traci zalicytowaną kwotę. Wygrywa ta grupa, która ma najwięcej pieniędzy. 

- Jeopardy - na tablicy tworzymy chmurę wyrazów, odnoszących się do jednego tematu, np. sąd. Uczniów dzielimy na grupy. Grupy na zmianę układają zdania, zawierające 3 (100$), 4 (200$) lub 5 słów (300$) z chmury. Za poprawne zdania, otrzymują nagrody pieniężne.

- write fast or be the last - w grupach uczniowie w 5 minut wypisują jak najwięcej znaczeń słowa np. "sink" i podają zdania z nimi. 


Najlepsze jest to, że wszystkie przydatne materiały znajdziecie w książce. Wiele idiomów, synonimów, wyrażeń z języka potocznego, definicje słów.



Dodatkowo gorąco zachęcam, aby zajrzeć na stronę 203, gdzie znajdziecie opis gier salonowych, w które grano w epoce Eleonory i Marianny, a które z powodzeniem możecie wykorzystać na zajęciach!


4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł, niektóre rzeczy warte polecenia, bardzo się przydają.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dożo ciekawych rzeczy, szczególnie polecam "Sense and Sensibility"

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo sprawdził się sposób z lekturami, polecam ten pomysł

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy artykuł, polecam

    OdpowiedzUsuń