Dziś porcja gier idealnych do wykorzystania na zajęciach o członkach rodziny. Dzięki nim nauczycie dzieciaki nowego słownictwa, lub powtórzycie to, które już znają. Większość z nich nie wymaga żadnego przygotowania.
Szykujcie swoje karty obrazkowe i do zabawy!
Wesołe rodzinki
Potrzebne materiały: karteczki z obrazkami lub nazwami członków rodziny, gazety lub kartki formatu A3, energiczny podkład muzyczny.
Przebieg zabawy: każdemu dziecku wręczamy karteczkę z obrazkiem lub nazwą członka rodziny, nikt nie pokazuje swojej kartki kolegom. Wszystkich powinno być po równo (np. 5 mam, 5 tatusiów itd.). Liczba członków rodziny jest uzależniona od wielkości klasy, można wykorzystać tylko mamę, tatę i dziecko, a można poszerzyć rodzinę o babcię, dziadka, siostrę itd. Przy liczniejszych rodzinkach jest więcej zabawy :)
Na podłodze rozkładamy kartki z gazet, (najlepiej z codziennych gazet, w dużym formacie). Włączamy muzykę - dzieci tańczą swobodnie. Zatrzymujemy muzykę - zadaniem dzieci jest skompletować rodzinę, nie pokazując swoich kartek, a jedynie mówiąc "I'm mum" itd. Kiedy rodzina jest w komplecie, ustawia się na jednej z kartek tak, aby wszyscy czlonkowie rodziny się na niej zmieścili i nie dotykali dywanu. Jeżeli komuś się nie uda - rodzina się przewróci, albo ktoś dotknie dywanu - odpada.
Następnie rodzinki składają swoją kartkę na pół. Nauczyciel zbiera kartki z członkami rodziny, miesza je i znów rozdaje. Kontynuujemy zabawę jak wcześniej. Gramy do momentu wyłonienia jednej zwycięskiej rodziny.
Głucha babcia
Potrzebne materiały: flashcards z członkami rodziny
Przebieg zabawy: grupa siada na dywanie/macie w jednym końcu sali. Nauczyciel miesza karty obrazkowe i umieszcza je na podłodze, obrazkami do dołu. Dzieci kolejno losują karty i je nazywają. Wśród nich nie ma karty z babcią. Nauczyciel pyta "Who is missing?". Kiedy uczniowie powiedzą "grandma", nauczyciel wyciąga brakującą kartę i mówi "What? " itp. Tak, żeby dać dzieciom do zrozumienia, że babcia jest głucha. Następnie, przykleja na sobie kartę babci i przechodzi na drugi koniec sali. Stamtąd pokazuje uczniom karty, udaje, że nie słyszy, co mówią i przekręca ich odpowiedzi, do momentu aż będą wykrzykiwać nazwy członków rodziny (chyba, że wcześniej ktoś z sali obok przyjdzie się poskarżyć na hałas:) ).
Rodzinne kalambury
Znana i lubiana gra, jednak w wersji z rodziną jest bardzo ciekawa. Zdziwicie się, jak dzieci potrafią naśladować zwyczaje swoich rodziców czy dziadków. Za każdym razem, kiedy w nią graliśmy było mnóstwo śmiechu.
Potrzebne materiały: karty obrazkowe
Przebieg zabawy: dzielimy klasę na dwie drużyny. Na środek zapraszamy ochotnika z pierwszej drużyny. Pokazujemy mu kartę obrazkową. Jego zadaniem jest przedstawić gestami osobę z karty. Drużyna, która odgadnie jako pierwsza, zdobywa punkt.
Zonk!
Potrzebne materiały: karty obrazkowe (członkowie rodziny i kilka zonków), tablica
Zonki możecie pobrać TUTAJ, wystarczy je wydrukować i przykleić do dowolnych kart obrazkowych tak, żeby ich tył nie różnił się od pozostałych kart i nie prześwitywał.
Przebieg zabawy: na tablicy zapisujemy jakieś hasło (najlepiej przygotowujemy wszystko zanim uczniowie wejdą do sali). Na każdą literę przyczepiamy kartę obrazkową, nadrukiem do tablicy. Na kilku z nich powinien znaleźć się zonk. Klasę dzielimy na dwie drużyny. Pierwsza z nich wybiera pole, które chce odkryć. Jeżeli trafi na zwykłą kartę, nazywa to, co na niej jest i odsłania literę. Jeśli nie zna odpowiedzi, lub trafi na zonka, kolejka przechodzi na drużynę przeciwną. Hasło może dogadywać tylko Drużyna, której jest kolej. Kto odgadnie hasło zgarnia punkt.
Egzamin
Potrzebne materiały: karty obrazkowe
Przebieg zabawy: klasę dzielimy na dwie drużyny. Ustawiają się one w szeregach na przeciwko siebie. Jedna z drużyn gra role egzaminatorów, a druga uczniów. Pierwszy egzaminator pokazuje "swojemu uczniowi" kartę obrazkową. Jeśli ją poprawnie nazwie, zdobywa punkt dla drużyny, jeśli nie, punkt zgarnia egzaminator. Kolejne pary kontynuują grę. Następnie drużyny zmieniają się miejscami. Wygrywa ta, która zbierze więcej punktów.
Fajne pomysły na zabawy - udostępniam na swoim blogu.
OdpowiedzUsuńZapraszam do siebie po więcej inspiracji: przedszkouczek.pl