środa, 26 lipca 2017

Dlaczego pisanie opowiadań to doskonały sposób na naukę języków obcych?


Uczysz się jakiegoś języka obcego? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, mam dla Ciebie zadanie, dzięki któremu jeszcze szybciej osiągniesz poziom, na którym Ci zależy: zamień się na chwilę w pisarza. Brzmi dziwnie? Jeszcze tylko przez chwilę. Z tego tekstu dowiesz się bowiem, dlaczego pisanie opowiadań w języku obcym to doskonały sposób na szlifowanie językowych umiejętności dla niemal ucznia, bez względu na poziom zaawansowania i ilość dostępnego czasu.


Opowiadania – często kojarzą nam się z czytadłami lat dzieciństwa. Bardziej wprawnym czytelnikom także z interesującymi i porywającymi utworami takich pisarzy jak Stephen King, czy Andrzej Sapkowski. Tymczasem, pisanie opowiadań to także fantastyczny i niezwykle elastyczny sposób na uczenie się języków. Dlaczego? Czym opowiadania różnią się od innych form pisemnych?

Pisanie, które sprawia przyjemność


Czy uczyłeś się języka obcego w szkole? Jakiego rodzaju formy pisemne kojarzą Ci się z czasem spędzonym w szkole? Jestem niemal pewna, że wśród nich znajdują się listy motywacyjny, wszelkiego rodzaju rozprawki, czy teksty biznesowe, takie jak email służbowy, memo, czy raport. Wszystkie z nich są istotne i warto ich się uczyć. W odróżnieniu od opowiadań raczej nie można jednak powiedzieć, że ich pisanie sprawia przyjemność. Kojarzą się raczej z pracą i przykrą koniecznością.

Pisanie (oraz czytanie) opowiadań to z kolei mnóstwo frajdy – zarówno dla dzieci, jak i starszych uczniów. Pozostawia niemal nieograniczone pole do popisu jeśli chodzi o wybór tematyki i uruchamia wyobraźnię. Kojarzy się z czasem wolnym i robieniem tego, co lubimy. Właśnie tak powinna nam się kojarzyć nauka języków.

Odpowiednie na (niemal) każdy poziom zaawansowania


Opowiadania może pisać każdy uczeń – bez względu na to, czy uczy się języka od roku, czy od ośmiu lat. Oczywiście, opowiadania napisane przez takich uczniów będą się znacznie różniły. Korzyści, jakie wynikają z ich pisania, pozostaną jednak niezmienne. Pisanie opowiadań można też dopasować do dostępnego czasu – gotowy utwór może mieć równie dobrze kilka stron, co kilkanaście zdań.

Nie musisz być pisarzem


Każdy może napisać ciekawe opowiadanie, którego czytanie na forum klasy dostarczy mnóstwa frajdy. By je pisać, nie potrzeba być pisarzem. Wystarczy jedynie puścić wodze fantazji. W odróżnieniu od wielu innych form pisemnych, w przypadku opowiadań znacznie mnie widać różnice w zdolnościach pisemnych uczniów. Łatwiej więc oceniać ich poziom językowy, o co przecież chodzi w nauce języków.

Nauka nowych słów jeszcze nigdy nie była taka łatwa!


Niewykluczone, że największą zaletą pisania opowiadań jest to, jak bardzo ułatwiają naukę nowych słów i wyrażeń. Nie od dziś wiadomo, że jedną z najskuteczniejszych (i jedną z najbardziej niedocenianych przez uczniów) metod ćwiczenia słownictwa jest nauka przez skojarzenia. Podczas pisania opowiadań, nasza wyobraźnia cały czas pracuje, wizualizując każdy jego element – od wazonu na stole, przez twarz naszego bohatera, po olbrzymiego smoka, któremu musi stawić czoła. Pisząc opowiadanie, zwykle musimy w wielu przypadkach uciekać się do słownika, by wyszukać kolejne słowo. Z tym słowem niemal na pewno stworzymy skojarzenie, które pozostanie z nami na długi czas.

Podoba Ci się taki rodzaj uczenia się języków? M.in. takie ćwiczenia znajdziesz na kursach językowych w ESKK, takie jak te kursy angielskiego, znakomicie sprawdzą się także w nauce samodzielnej. Jeśli podoba Ci się ten pomysł, może spróbujesz napisać krótkie opowiadanie w dowolnym języku w komentarzu poniżej? Liczę na Twoją kreatywność!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz