niedziela, 31 grudnia 2017

What's my word? - uniwersalna gra do nauki słownictwa

To pierwszy wpis w 2018 roku, a w nim coś, czego używać będziecie cały rok 😉 uniwersalna gra - dla wszystkich grup wiekowych oraz do ćwiczenia dowolnego materiału.

Gra wymaga minimalnego przygotowania. Potrzebujemy tylko planszy (do pobrania TUTAJ)
Ołówka oraz tablicy.


What's my Word? Zasady gry

Na tablicy zapisujemy słowa, które chcemy powtórzyć. Prosimy pierwszego gracza, żeby wybrał sobie jedno ze słów, zakręcił ołówkiem na planszy i wykonał wylosowane zadanie.

Dla urozmaicenia, możemy podzielić klasę na grupy. Wówczas, gracze odgadują słowa wybrane przez kolegę z drużyny. 
Możemy także ustalić limit czasowy na wykonanie zadania. Za odgadnięcie hasła, drużyna dostaje punkt. Która z nich nazbiera najwięcej punktów, ta wygrywa.

wtorek, 26 grudnia 2017

Mój pomysł na wykorzystanie Minecrafta na angielskim

Uwaga, uwaga! Prezent świąteczny dla wszystkich starszych maniaków Minecrafta - zapowiadana gra planszowa, w której znajdziecie "tools'y", "crafting", "creepery" i wiele innych Minecraftowych cudów.


Poniżej możecie pobrać karty z pytaniami dostosowane do uczniów od 6 klasy wzwyż. Obok mała próbka zadań do wykonania. Wszystkie zadania są bardzo przydatne i nastawione na praktyczne wykorzystanie języka. Najważniejsze jest, aby uczeń się "dogadał" i przekazał daną informację. W przypadku tej gry, możemy nieco przymknąć oko na poprawność gramatyczną. 
Polecam omówienie popełnianych najczęściej błędów i podanie poprawnych wersji, już po skończeniu gry. W trakcie, niech się uczniowie pogimnastykują :)

Na dole strony znajdziecie link do wpisu, w którym podlinkowane są karty zasobów, craftingu, narzędzia oraz plansza.


Wersję Minecraft themed board game dla młodszych uczniów, dokładne zasady gry i pozostałe materiały do wydruku znajdziecie w TYM wpisie.

piątek, 15 grudnia 2017

Minecraft na angielskim!

Minecraft to gra wręcz uwielbiana  większość uczniów. Nic więc dziwnego, że materiały z nią związane często pojawiają się na naszych zajęciach. Do tej pory przeszukiwałam odmęty internetów, żeby znaleźć coś godnego uwagi. Tym razem przygotowałam coś sama. Gra planszowa idealna do "rozgadania" uczniów. Dziś wersja dla młodszych uczniów. Niebawem też dla starszych.


Minecraft na angielskim - gra planszowa dla uczniów klas 1-3

Potrzebne materiały:
- plansza z polami, na których znajdują się różne zadania wymagające mówienia po angielsku (np. Zapytaj osobę po prawej ile ma lat)
- karty zasobów- 3 rodzaje: Wood, Stone, diamond
- karty craftingu - na nich znajdują się symbole zasobów jakie są potrzebne do stworzenia danego narzędzia
- narzędzia - zdobycie każdego z nich to określona ilość punktów dla gracza
- tnt i creeper - wymieszane z kartami zasobów, jeżeli traficie na nie tracicie część zasobów
- Karty zadań - zadania dla graczy, po wykonaniu których mogą podjąć akcję
- kostka i pionki

Na kartach polecam nadrukować TŁO

DARMOWA GRA DO DRUKU DO POBRANIA ZA DARMO TUTAJ


Zasady gry:
Pionki ustawiamy na polu startowym. W grze nie ma mety, poruszamy się w kółko. Ogranicza nas jedynie czas. Na środku planszy układamy grzbietami  do góry karty. Karty zasobów (plus tnt i creepery) na jednym stosiku. Na drugim karty craftingu, na trzecim karty zadań a na czwartym narzędzia. Plansza zawiera pola z zadaniami oraz pola specjalne ( tracisz kolejkę, możesz zabrać dowolną kartę zasobów od przeciwnika itp.). Karty zasobów, zadań i craftingu gracze zabierają kolejno ze stosu. Spośród kart narzędzi mogą wybierać te, które udało im się stworzyć.

Celem gry jest ubieranie jak największej liczby narzędzi. Każde z nich ma określoną ilość  punktów:
Drewniana siekiera 2p
Kamienna siekiera 4p
Kamienny kilof 5p
Diamentowa siekiera 7p
Diamentowy kilof 8p
Diamentowy miecz 10p
Kto zdobędzie najwięcej punktów ten wygrywa.


Narzędzia tworzymy przy użyciu kart zasobów i kart craftingu. Karty te możemy zabrać po wykonaniu zadania z danego pola. Prawidłowe wykonanie zadania umożliwia nam podjęcie 2 akcji, spośród 3 dostępnych (wziąć kartę craftingu, kartę zasobów,  lub stworzyć narzędzie). Mogą to być dwie takie same akcje. 
Narzędzia tworzymy przez skompletowanie  odpowiednich kart zasobów i karty craftingu. Karty wymieniamy na narzędzie.
Kiedy gracz trafi na kartę TNT wszyscy gracze tracą swoje zasoby (lądują z powrotem w stosiku). Kiedy trafi na creepera, tylko on traci zasoby. Na planszy znajdują się pola, dające jednorazową ochronę przed tymi kartami.
Użyte karty trafiają na spód odpowiedniego stosu.

poniedziałek, 11 grudnia 2017

10 „zwierzęcych” idiomów w języku angielskim

10 „zwierzęcych” idiomów w języku angielskim


Czy wiedzieliście, że istnieje specjalna oddzielna dziedzina lingwistyki zajmująca się badaniem idiomów we wszystkich językach? Nazywa się ona idiomatyką.

Ze zrozumiałych względów trudno byłoby przedstawić w jednym artykule wszystkie angielskie idiomy, związane ze zwierzętami. Mimo wszystko  przyjrzyjmy się przynajmniej tym najbardziej popularnym.

Umiejętność wykorzystania w mowie wyrażeń idiomatycznych  wskazuje na erudycję oraz doskonałą znajomość języka przez mówiącego. Nie sztuką jest przecież znać idiomy, ale umieć prawidłowo z nich korzystać

W niniejszym artykule kilka wesołych „zwierzęcych” idiomów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niektóre z nich są wam dobrze znane, gdyż w języku polskim znaleźć można wiele odpowiedników różnych angielskich wyrażeń.

Dla każdego idiomu przygotowałam tłumaczenie (polską wersję):

  • An alley cat — Bezdomny kot, rozwiązła kobieta

  • As poor as a church mouse — Biedny jak mysz kościelna

  • A paper tiger — Papierowy tygrys, coś niebezpiecznego tylko z pozoru, a w rzeczywistości – niegroźnego.

  • To make a mountain out of a molehill — Robić z igły widły

  • To serve as a guinea pig — Być królikiem doświadczalnym

  • The black sheep of the family — Czarna owca w rodzinie

  • To cast pearls before swine — Rzucać perły przed wieprze

  • To back the wrong horse — Przeliczyć się, pomylić się, dokonać złego wyboru

  • A cat gets the one’s tongue — Zaniemówić, zapomnieć języka w gębie

  • To have a tiger by the tail — Kusić los

W ten właśnie sposób drodzy przyjaciele dotarliśmy do końca naszej listy.
Podsumowując, chciałbym dać Wam jeszcze jedną małą wskazówkę. Aby lepiej zapamiętać nasze idiomy, spróbujcie sami ułożyć z nimi zdania.


Preply.com

piątek, 8 grudnia 2017

Pogoda - pomysły na zajęcia dla najmłodszych


Kiedyś już pojawiła się "pogodowa" zabawa na blogu. Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać, zapraszam TUTAJ. Dziś będzie nieco szerzej o pogodzie, czyli moje niezawodne materiały na naukę i powtórkę słownictwa z tego zakresu.

Pogoda - gra planszowa


Potrzebne materiały: kostka z pogodą (fajną kostkę znalazłam na fanpag'u Justyna "Ginger" Żarnowska - możecie ją pobrać TUTAJ)
Poza tym potrzebne są pola do gry ze słowami związanymi z pogodą - drukujemy tak, aby mieć po kilka sztuk każdego napisu, (do pobrania TUTAJ)

Przebieg gry: rozkładamy napisy w "ścieżkę" jak w planszówce, ale w kształcie koła. Nie mamy początku i końca. Obok dowolnych pól kładziemy napisy start i meta.Ustalamy kolejność graczy. Pierwszy gracz rzuca kostką, zaczynając od startu. Załóżmy, że wyrzucił śnieg. Staje więc na pierwszym polu "snowing". Kiedy rzuca drugi raz kostką porusza się (zgodnie ze wskazówkami zegara) na najbliższe pole z wyrazem, opisującym obrazek z kostki. Grę kontynuujemy przez określony czas. Po jego upływie sprawdzamy, który gracz znajduje się najbliżej mety - ten wygrywa.

Deszczowa wyspa - gra do powtórki pogody i nazw zwierząt


Potrzebne materiały: karty obrazkowe z pogodą i zwierzętami, duże kartki papieru z narysowanymi wyspami najlepiej format A3)

Przebieg gry: dzielimy klasę na grupy (około 4-6 osobowe), każdej grupie wręczamy kartkę z rysunkiem wyspy. W każdej rundzie bierze udział po jednym przedstawicielu z każdej grupy. Nauczyciel pokazuje graczom kartę obrazkową (np. raining), ten, który najszybciej ją nazwie, ten zabiera kartę. Jego grupa może wówczas narysować nad swoją wyspą deszcz. Na tej samej zasadzie dodajemy do wyspy zwierzęta lub inne elementy. Wygrywa drużyna, która ma najwięcej elementów na swojej wyspie.

Wieża pogodowa


Potrzebne materiały: karty obrazkowe, klocki

Przebieg gry: uczniowie siadają w kole, dzielimy ich na grupy w zależności od liczebności klasy. W środku koła nauczyciel buduje wieżę z klocków, z tym, że pomiędzy "piętrami" wieży znajdują się karty obrazkowe. Przedstawiciele grup, kolejno starają się wyciągnąć po jednej karcie obrazkowej, nie burząc wieży. Jeżeli im się uda, nazywają rzecz na karcie, zabierają kartę i zdobywają punkt. Jeżeli nie, odbudowują wieżę ;)
Wygrywa ten, kto ma najwięcej punktów.

sobota, 2 grudnia 2017

Angielskie nazwy miesięcy - gry i zabawy dla kilkulatków

Wielu uczniom jest bardzo trudno zapamiętać nazwy angielskich miesięcy. Wkuwanie  ich na pamięć to zapewne  istna katorga, więc dziś kilka pomysłów na bezbolesną naukę  miesięcy.




Dopasowanie


Klasyczne dopasowywanie napisów i obrazków. Gotowe do wydrukowania karty znajdziecie TUTAJ

Karty możecie  wykorzystać na wiele innych sposobów. Kilka pomysłów pojawiło się już na blogu TUTAJ TUTAJ i TUTAJ   

Kiedy masz urodziny?

Prosimy uczniów, aby wpisali na kartkach numery od 1 do 12 ( jeden pod drugim). Następnie wyjaśniamy, że po usłyszeniu "go!" Ich zadaniem jest przejście po klasie i zapytanie kolegów, kiedy są ich urodziny. Dialog oczywiście po angielsku. Kiedy rozmawiają z kimś kto ma urodziny w marcu, przy trójce zapisują jego imię.  Jeżeli wiele miesięcy się nie pojawi nauczyciel może co jakiś czas dodać coś od siebie. Woła wtedy "bonus Time!" I podaje nazwę miesiąca. Uczniowie przy miesiącu zapisują "bonus". Na koniec sprawdzamy czy wszystko się zgadza.


Który to miesiąc?

Dobieramy uczniów w trójki . Mamy dwóch graczy i sędziego ( w kolejnych rozgrywkach zmieniają się rolami). Gracze ustawiają się plecami do siebie i na palcach rąk pokazują numer miesiąca. Na umówione słowo sędziego gracze odwracają się do siebie. Kto pierwszy nazwie miesiąc pokazany przez przeciwnika (np. 7 palcy - July), ten zdobywa punkt. Sędzia sprawdza czy nazwy są poprawne i kto był szybszy.


Praca domowa

Rozdajemy uczniom kalendarze (do pobrania TUTAJ) i prosimy o wpisanie ważnych wydarzeń w każdym miesiącu (mogą to być urodziny lub inne istotne wydarzenia).
Uczniowie, którzy mają problem z zapamiętaniem  nazw  miesięcy mogą najpierw nauczyć się miesiąca ich urodzin, potem urodzin rodziny itd.